Naposledy aktualizováno: 15.07.2020 12:09:41
logo

Místní knihovna Topolná

                                                     

   

 

                     2019

6.3.2019

 BESEDA -BŘEZEN MĚSÍC KNIHY

 

13.2.2019

Inspirací pro povídání o zvycích  nejen v Topolné ,byl krátký filmový příběh z doby našich prababiček. Senioři z DPS zavzpomínali na svá mladá léta i dětství.

 

 

                       2018

 

 

10.12.2018

V prosinci jsme pozvali paní knihovnici z dětského oddělení knihovny BBB v UH do místní školy v Topolné. Úžasná prezentace o knížkách a knižních novinkách pro děti propojená čtenými i filmovými ukázkami byla pro všechny malé čtenáře nejen obohacující,ale i zábavná.A to bylo znát  na jejich reakcích!

 

22.11.2018

Zajímavé povídání o cestování po státech SEVERNÍ AMERIKY proběhlo v úterý 22 listopadu.Krásné fotografie a poutavé vyprávění zaujalo všechny posluchače.

 

15.10.2018

 

BAZAR KNIH

V pondělí 15 října proběhl bazar vyřazených knih.

 

12.10.2018

 

BROUČCI

V pátek  navečer  se před obecním úřadem sešli všichni broučci a berušky na třetím sletu broučků. Veselé rejdění ,tancování a soutěže připravily maminky z klubu SLUNÍČKO.Pak se všichni světýlkovým průvodem vydali ke knihovně.Tady čekala děti nejen pohádka ,ale i tajemná knihovna Domů si  všichni odnesli medajli za účast a také perníkovou berušku a snad i pěkný zážitek.

 

 

Všechny aktivity a novinky z naší knihovny jsme zveřejnili v TOPOLSKÉM ZPRAVODAJI.

 

 

26.6.2018

 

PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

O tom jak se naučily číst nás přišly přesvědčit naši PRVÁČCI.Všichni  to zvládli na jedničku a za to byli pasováni na ČTENÁŘE. Odměnou jim byla medaile,šerpa čtenář 2018,kniha na prázdniny a samozřejmě nejvíc potěší něco dobrého a sladkého.

 

4.4.2018

 

BESEDA  "O ŽIVOTĚ A DÍLE VLASTY JAVOŘICKÉ"

 

Pro klub "SENIOR" jsme uspořádali besedu o spisovatelce Vlastě Javořické.Její životní osudy  jsou sepsány  v poutavě psaném životopise na kterém se autorka podílela.Její dílo je velmi rozsáhlé a oblíbené,zvlášť u starší generace.

 

26.3.2018

 

 

PŘEDŠKOLÁCI V KNIHOVNĚ

 

S dětmi,které půjdou po prázdninách do školy jsme si povídali o tom co se děje v knihovně a jak se chovat ke knize.A nakonec byla i pohádka.

 

29.3.2018

 

 

Své šikovné ruce předvedla v ukázce topolská rodačka.Vyškrabovaná  velikonoční vajíčka jsou známá nejen u nás ,ale i v zahraničí.

 

 

23.3.2018

 

NOC S ANDERSENEM 

 

Na letošní nocování připadlo téma  PEJSEK A KOČIČKA.Všichni známe knihu J.Čapka Povídání o Pejskovi a Kočičce z níž jsme čerpali.

Malování,čtení,různé hry i noční výprava ,to vše zažily děti ze čtenářského kroužku.

 

27.2.2018

 

 POVÍDÁNÍ O KNIZE

 

Koncem února proběhlo velmi zajímavé a inspirující povídání s obyvateli DPS a autorkou knihy "Babičko,vyprávěj!"

 

                                                       2017

18.12.2017

 

V pondělí  18.12.proběhlo poslední půjčování v letošním roce.A protože  vánoce jsou za dveřmi  nechyběly  koledy,cukroví a punč.

 

18.12.2017

 

VÁNOČNÍ BESEDOVÁNÍ

 

 

Týden před vánocemi jsme se dětmi ze čtenářského kroužku a obyvateli DPS sešli při povídání o vánocích.Děti vyprávěly jak doma prožívají vánoční svátky ,co by si přáiy pod stromeček a starší generace vzpomněla, jak to bývalo dřív.

Moc se tato akce všem líbila !

 

28.11.2017

 

VZPOMÍNKY NA MLÁDÍ

 

 

Nad fotkama z dětství a mládí jsme si zavzpomínali s našimi seniory.Příjemně strávené odpoledne  a spoustu zajímavého povídání.

 

 20.10.2017

 

             BROUČCI

 

 

Vpátek v podvečer proběhl podruhé REJ BROUČKů.Děti v kostýmech  s lucerničkama a lampionkama se sešly před obecním  úřadem,kde byl připraven malý hudební program.Poté se  všichni vydali průvodem do knihovny.Tady už na ně čekali čmeláčci Čmelda a Brumda.Spolu shlédli pohádku a pak děti odnesly   broučky do jejich pelíšku k zimnímu spánku.  Všichni si zasloužili sladkou odměnu,perníkového broučka a taky upomínku na tento den.

 

 

 20.6.2017

 

        PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

 

 

Konec školního roku je za dveřmi .První prázdniny pro prváčky a také pasování na ČTENÁŘE.

Děti z první třídy zasedly ke stolu ,aby předvedly své čtenářské pokroky. Sledovaly je nejen děti z 5.třídy,paní ředitelka i pan starosta.Třídní učitelka paní Lenka Čechová připravila DESATERO PRO ČTENÁŘE,které přečetla žačka 5.třídy,která byla dodatečně pasována s ostatními na čtenáře!

Kniha ,diplom a také malá pozornost od nás z knihovny i od paní ředitelky k této akci patří.

Tak pěkné čtení na prázdniny!

 

16.6.2017

 

         ČLÁNEK DO ZPRAVODAJE

 

Zprávu o činnosti ,novinkách i aktivitách knihovny jsme poslali i do Topolského zpravodaje.

 

 

 31.3.2017

 

                         NOC S ANDERSENEM

 

 

Poslední březnový den jsme se s dětmi sešli na dalším ročníku NOCI  S ANDERSENEM.

Téma ČTYŘLÍSTEK a komixy bylo fajn.Pozvání přijala K.K.Budíková,která přinesla spoustu komiksů a svým povídáním zaujala všechny posluchače. 
Stezka odvahy,různé hry a také dobrá večeře a samožřejmě čtení na dobrou noc, to vše přispělo ke zdárnému průběhu letošního "nocování".

 

 

 

 

 

26.3.2017

 

            BESEDA O KNIZE

 

Povídání nejen o tom jak vzniká kniha a co vše se děje,než se dostane  ke čtenáři.Také krátké video  a   plakátek " BRAŇTE KNIHU",ukázal dětem jak se ke knize  chovat.

 

 

 

 

22.2.2017

 

         ODPOLEDNÍ POHODA

 

Tak jsme nazvali malé posezení s obyvateli DPS.

Promítání filmu TEORIE TYGRA s malým  občerstvením přispělo k dobré náladě i zimním počasí.

 

 

                                             2016

 

 

 22.12.2016

 

           VÁNOČNÍ KNIHOVNA

 

Poslední půjčování v letošním roce proběhlo ve vánočním duchu.Pro čtenáře byl připraven voňavý punč a cukroví.Koledy a pohodová atmosféra  snad napomohla  dobrému výběru knih na vánoční čtení!

 

 

9.11.2016

 

 

 

            BESEDA  S PAVLEM KRYSTÝNEM

 

 

 

 Ve středu 9 listopadu jsme pozvali bílovského rodáka a kronikáře Pavla Krystýna,který připravil besedu O VERONICE ČUDOVÉ.

 

Jeho vyprávění o životě Veroniky a bílovském hraběti všechny zaujal.Zajímavé informace a fotky se týkaly i  rodiny Logotthettiů. Beseda byla ukončena filmem,který o Veronice Čudové natočila ČT.

 

 

 

 

 

 

 

14.10.2016

 

 

 

                  BROUČCI

 

 

 

Letos jsme poprvé upořádali ve spolupráci s klubem Sluníčko "REJ BROUČKů".Děti se s rodiči sešly u obecního úřadu,kde byl pro ně připraven malý hudební program a pak se všichni s lampiony vypravili do knihovny.Tady proběhlo uspávání broučků.Nechyběli ani čmeláčci Čmelda a Brumda. Děti dostaly medajli za účast a něco sladkého na zub.Doufám,že se všem líbilo ,tak zase příští  rok!

 

 

 

 

 

29.6.2016       

 

       VYSTOUPENÍ PRO SENIORY

 

Krátký program,který připravily maminky z klubu SLUNÍČKO zahřál a potěšil na duši nejen naše seniory,ale všechny kdo se přišli podívat!

 

Moc děkujeme!

 

 

 

 

 

 

 

 

22.6.2016

 

 

 

                PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

 

 

 

I letos proběhlo pasování prvňáčků na čtenáře. Všech 20 dětí předvedlo své čtenářské dovednosti a předložený text zvládli všichni na jedničku.Děti si odnesly nejen diplom čtenáře ,ale i hezkou knihu a sladkou odměnu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.5.2016  

 

               KLUB SLUNÍČKO

 

 

 

Maminky z klubu SLUNÍČKO se svými dětmi přišly do naší knihovny již podruhé. Získali jsme nejen nové čtenářky,ale domluvili jsme si vystoupení ,které nacvičí pro seniory na pečovatelském domě.

 

 

 

 

 

 

 

 

8.3.2016

 

 

 

              NOC S ANDERSENEM

 

 

 

Tentokrát jsme pro velkou účast uspořádali Noc s Andersenem v místní škole.Hry,soutěže,kvízy a spousta zajímavého povídání  o knize Malá mořská víla,kterou před 180 lety napsal dánský spisovatel H.CH. Andersen. I strašidelnou stezku odvahy  až na půdu zvládli všichni! Poděkování patří paní F. Vašinové za její práci s dětmi ve čtenářském kroužku a při akci Noc s Andersenem!

 

 

 

 

 

 

2.3.2016

 

 

 

      KRONIKÁŘKA V KNIHOVNĚ

 

 

 

Paní Věra Buráňová se již 30 let věnuje zapisování událostí a zajímavostí ze života Topolné do kroniky.A že je to zajímavá,ale i náročná činnost,kterou ve svém volném čase vykonává,jsme se přesvědčili z jejího povídání.Kroniky plné fotek a vzpomínek zajistila paní H.Marášková.Oběma patří velký dík!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22.2.2016

 

 

 

         NÁVŠTĚVA KNIHOVNY V BÍLOVICÍCH

 

 

 

V  únoru jsme se s dětmi ze čtenářského kroužku vypravili na malou exkurzi do knihovny v Bílovicích.Paní knihovnice H. Krystýnová nás provedla a ukázala jak se knihy půjčují přes počítač.Pak následovalo promítání filmu: "Jak  se dělá kniha" .Výlet se všem moc líbil!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.2.2016

 

 

 

      BESEDA S AUGUSTINEM KNOTEM  

 

 

 

 

 

Požádali jsme našeho rodáka a pamětníka,který se věnuje historii Topolné o besedu.Tentokrát na téma CHOLEROVÉ HŘBITOVY.Bylo to moc zajímavé povídání o tom ,jak se k nám cholera dostala a kolik rodin bylo touto nemocí zasaženo.Určitě stojí za zmínku,že dnes na cholerovém hřbitově stojí kříž,jako vzpomínka na na všechny kdo této nákaze podlehli.

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

    

 

 

2015

 

21.12.2015

VÁNOČNÍ PŮJČOVÁNÍ

V pondělí 21.12. proběhlo v naší knihovně poslední půjčování v tomto roce. A že jsme to pojali opravdu vánočně ! Malé občerstvení s horkým punčem podbarvený koledami a vánoční výzdobou jistě navodily tu pravou atmosféru.

 

 

23.6.2015

PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ

Jako každý rok i letos předvedly své čtenářské dovednosti děti z první třídy. Po krátké ukázce úryvků z oblíbených knih, jim byl udělen titul čtenářů. Od pana starosty převzaly diplom a protože byli všichni moc šikovní neminuly je ani sladkosti.

 


 

 

21.5.2015

KLUB SLUNÍČKO

Maminky s miminky nám svou návštěvou udělaly velkou radost. Miminka zatím z toho nic nemají, ale maminky využily příležitosti a prohlédly si knižní tituly a zhledaly dětský koutek v naší knihovně přínosným.

 

 

1.4.2015

SENIOŘI

Naši milí senioři se přišli seznámit se zdejší knihovnou. Z nabízených titulů je velmi zaujala kniha o slováckém kroji s krásnými fotografiemi a také kniha o Boženě Augustínové a její celoživotní tvorbě.

 

 

31.3.2015

PŘEDŠKOLÁCI V KNIHOVNĚ

 

Koncem března  se do naší knihovny přišly podívat děti z MŠ Topolná.Povídali jsme si  o tom co se v knihovně děje a o knížkách,které se jim líbily.Našli jsme společně knihu Bohumila Říhy " O Vítkovi" kterou četly ve školce před spaním a taky jeho pokračování.Děti nám přinesly obrázky pohádkových postaviček,které sami namalovaly.Moc se jim povedly!

 

 


 

 

 

27.3.2015

NOC S ANDERSENEM

 

 

 

Letošní NOC S ANDERSENEM byla věnována  210.výročí narození H. K. Andersena a 100. výročí  našeho spisovatele Jana  Drdy. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí  z jejich života a tvorby.

Navštívit nás přišla Kateřina Budíková svým pohádkovým příběhem,do kterého zapojila všechny děti.

Nechyběla ani stezka odvahy,různé hry a soutěže.Nakonec pohádka na DOBROU NOC a hezké sny!

 

 


 

 

 

 

2014

 

 PASOVÁNÍ PRVŇÁČKU

 

12.6.2014 proběhlo v naší knihovně pasování prvňáčků na čtenáře.20 dětí předvedlo co se za celý rok naučily.Každý si vybral svou oblíbenou knížku a z ní kousek přečetl.

Za odměnu  dostaly děti hezkou knížku a taky nějakou sladkost.Od paní učitelky  převzali všichni pamětní list a z naší knihovny fidorkovou medaili .

 

 


 

 

VYŘAZENÉ KNIHY

 

V pondělí17.3.2014 proběhl v naší knihovně  výprodej vyřazených knih za symbolickou cenu 1 Kč .  

 

             

2013

 

 

3.12.

DĚTI Z MŠ PŘIŠLY DO KNIHOVNY

 

Pomalu se blíží vánoce a děti se těší nejvíc.Pozvali jsme je k nám a povídali jsme si ,jak doma tyto svátky slaví. Taky jsme si přečetli kousek z knížky o tom jak to má na vánoce krteček.Nakonec si  děti prohlédly celou naši knihovnu.

 

 

20.6.  

PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ 

 

Pasování prvňáčků proběhlo i tento rok u nás v knihovně. Děti z 5.třídy se oblékly do kostýmů rytíře a každý měl na starosti svého prvňáčka. Po předvedení čtenářských dovedností byly děti  slavnostně pasovány na čtenáře. Pamětní list a kniha jim bude připomínat tuto akci.

 

 


 

 

5.4.

NOC S ANDERSENEM

 

 

5.dubna proběhl již 13.ročník"Noci s Andersenem" a u nás podruhé. Zúčastnilo se 7 dětí a 2 dospělí. Tématem byla ilustrátorka Helena Zmatlíková a její knihy. Taky jsme se dozvěděli něco nového a zajímavého o H.CH.Andersenovi. Hry, soutěže, kvízy a taky stezka odvahy, která se díky nepřízni počasí konala v budově se všem líbily. Po kouzelné noci plné zážitků se děti rozešly do svých domovů.  

              


                                                 

 27.3.                                                    

                      ŠKOLNÍ DRUŽINA V KNIHOVNĚ

 

Březen je měsícem knihy, a proto jsme do naší knihovny pozvali děti ze školní družiny z Topolné. Povídali jsme si o Karlu Čapkovi a jeho nejznámější knize pro děti "Dášeňka, čili život štěňete".

Děti vyprávěli o své činnosti v družině a o projektech na kterých pracovaly. Večerníčkové postavičky a zvířátka v Safari, to byla hlavní témata našeho povídání a následně vytváření obrázků, které zůstanou v knihovně na památku.                      

 


                              

 

 

2012

 

 10.12.

SCÉNICKÉ ČTENÍ

 

10.12. jsme pozvali herce Slováckého divadla,tentokrát manželský pár Petra a Irenu Vackovi.Přijeli k nám představit dětskou knihu"ČARODEJNICE"od Roalda Dahla.Scénické čtení už děti znají z minulého roku.Herci dokázali znovu svým uměleckým podáním děti zaujmout a pobavit.

 

 

 

18.6.

 

PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ

 

Jak ten rok uběhl !

V pondělí u nás v knihovně proběhlo pasování prvňáčků na čtenáře. Děti předvedly jak se za rok naučily číst a šlo jim to výborně. Pasování rytířem proběhlo důstojně a pak se jen odměňovalo, knihou a samozdřejmě něco dobrého nesmí chybět !

 


 

 

 

13.6.

DĚTI Z MŠ

 

Do naší knihovny zavítali naši předškoláci. Knihy které je zaujaly si mohli prohlédnout a pak jsme z jedné z nich úryvek přečetli. Na oplátku děti namalovaly obrázky oblíbených postaviček z pohádek. Moc se jim to povedlo !

 


 

 

22.5.

NÁVŠTĚVA V KNIHOVNĚ

 

Naše obec se přihlásila do soutěže "Vesnice roku" Komise navštívila také naši knihovnu.

 


 

30.3.

NOC S ANDERSNEM

 

V pátek 30.3. se v naší knihovně konala poprvé noc s Andersenem. Sešlo se 7 dětí ze čtenářského kroužku a 2 dospělí. Bohatý program připravila paní vychovatelka F.Vašinová. Tématem byl spisovatel J.Trnka, který by letos slavil 100 let. Do noci se četlo, povídalo a nechyběla ani stezka odvahy. Doufám že se tato Andersenovská noc všem líbila !

 


 

14.3.

 

  

BŘEZEN MĚSÍC KNIHY 

BESEDA O SPISOVATELCE SIMONĚ MONYOVÉ 

 

Již podruhé jsme se sešli s Klubem seniorů v naší knihovně,tentokrát při povídání o spisovatelce Simoně Monyové a jejím díle. Její knihy jsou stále velmi vyhledávány a mezi čtenáři oblíbeny .

 


                                               

                                                                                                                                                                                                        

2011

 15.12.

 

Pro naše děti ze ZŠ jsme pozvali herce ze Slováckého divadla. Připravili si SCÉNICKÉ ČTENÍ z knihy Miloše Macourka. Legrační čtení o Zuzance a písmenkách a o Žluté bundě s pokaženým zipem děti moc bavilo.

 

 


 

 

 

 

4.11.

 

 

V pátek 4.listopadu naše knihovna ve spolupráci s OÚ uspořádala představení pro děti. Pozvání přijali umělci ze Slováckého divadla David Vacke a David Vaculík. Předvedli pohádkový příběh s názvem:

"Šašek Franta a klaun Pepe..se smíchem je vždycky lépe".

Salvy smíchu a bouřlivý potlesk byl zárukou dobré zábavy.

 


 

 

 

 

7.6.

 

 

7.června proběhlo, tak jako v minulém roce, pasování prvňáčků na čtenáře. 12 dětí předvedlo své čtenářské umění a poté byly (rytířem) pasovány na čtenáře. Za svoji píli a šikovnost byly odměněny nejen potleskem od svých starších spolužáků, ale také diplomem od paní ředitelky, knihou od paní starostky a nakonec i sladkou odměnou.

 


 

 

 

 

19.4.

 

 

V úterý 19.dubna jsme v naší knihovně přivítali děti ze zdejší družiny. Prohlédly si celou knihovnu, také dětský koutek a hlavně knihy pro mladé čtenáře. Poté se všichni odebrali do společenské místnosti, kde proběhl vědomostní kvíz na téma "naši spisovatelé". Znalosti byly vyrovnané, proto si malou odměnu zasloužili všichni. Poděkování patří paní vychovatelce a také Petře Vašinové. Snad se jim u nás líbilo!

 


 

 

 

 

 

6.4.

 

 

Dne 6.dubna jsme do naší knihovny pozvali  KLUB SENIORŮ. Po krátkém úvodu o činnosti  a službách si všichni naši knihovnu prohlédli. Nachystali jsme pro ně malou ukázku knih  z našeho okolí. Např.:

- Kniha o Topolné

- Kostely na Slovácku

- Na paletě krojů

- Uherskohradišťská nenocnice aj.

Nejvíce pozonosti si získala kniha zdejší rodačky   Boženy Augustínové-Rochovanské.

Také pro naše seniory  byl připraven kvíz. Po úspěšném absolvování všech zúčastněných proběhlo vyhodnocení a nejlepší byli odměněni!

 


 

 

 

 

 

 

2010

 

24.5.

 

Poprvé letos proběhlo pasování prvňáčků na čtenáře u nás v knihovně. Za účasti paní třídní učitelky, paní ředitelky, starostky obce byly děti po přečtení krátkého článku pasovány na čtenáře a za snahu a píli odměněny knihou, diplomem a také malou sladkostí.

 


 

 

24.3.

Hned další den přišla celá družina. Děti byly seznámeny s chodem knihovny a knížkami, které zde máme. Dostaly úkol - nakreslit postavičky z pohádek, za které byly odměněny.

 


 

23.3.

 

Do knihovny se přišli podívat naši předškoláčci. Moc se jim líbily naše knížky, hlavně ta o Neználkovi, z které jim paní učitelka kousek přečetla.

 

 

 

2009

 

23.10.

 

Ve spolupráci s obcí a hlavně s pomocí naší paní starostky proběhla akce nazvaná - Letní sněhulák. Byli přizváni umělci z Prahy, a protože bychom se do knihovny nevešli, akce proběhla v areálu Bůrovce. Nadšení dětí bylo velké, hlavně při diskotéce se všichni vyřádili.

 

 

 

2008

 

16.10.

 

Do naší malé knihovničky jsme pozvali herce pana Majkuse ze Slováckého divadla. Představení plné písniček, her a scének se moc líbilo. Následovala prohlídka knihovny a poté průvod dětí i maminek s lampiony po obci. Zakončení proběhlo v hodpůdce U žabáka u malého občerstvení.